Градоначелник Јањић у ''Србијагасу'': Улагања од 14 милиона евра у даљу гасификацију на територији града
Градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић и генерални директор Јавног предузећа “Србијагас” Душан Бајатовић потписали су данас у седишту тог предузећа у Новом Саду уговор о регулисању међусобних потраживања, а који подразумева преузимање дистрибутивне мреже у замену за дуг, као и инвестиције “Србијегаса” у гасификацију на територији Града Зрењанина у износу од преко 14 милиона евра.
Директор Бајатовић је рекао да је у овом моменту најважније то што ће “Србијагас” решити све финансијске облигације које су то предузеће и Град Зрењанин имали.
- Нема више међусобних дуговања, а знате да се у Зрењанину реализује велика инвестиција, “Линглонг”, дакле, честитам на новим фабрикама које ће бити отворене, урадићемо гасификацију која је потребна инудстријској зони, а радимо и гасификацију свих насељених места на територији града Зрењанина - рекао је он.
Бајатовић је, између осталог, истакао и да ће снабдевање гасом бити уредно, као и да се цена неће мењати, те да је Зрењанин одлично проценио значај данас потписаног споразума, јер снабдевање гасом не може бити комунална делатност.
- Ту увек имате превелике трошкове и запошљавања. Град Зрењанин направио је добру процену, а иначе је и препорука Светске банке, Међународног монетарног фонда и ЕБРД да Србија има четири дистрибутивне зоне, а не да сваки град има трошак у тој области и локалног дистрибутера. Најважније је да ће гас у Србији, у року од најдуже две године, бити доступан сваком индустријском потрошачу - додао је он.
Градоначелник Јањић, како је навео, задовољан је данашњим потписивањем уговора, јер су преговори око дуговања према “Србијагасу”, наслеђених у 2012. години, трајали око три године.
- Успели смо да смањимо тај дуг, али и да на један коректан начин решимо све то, пре свега, “Србијагас” улаже 14 милиона евра у даље гасификовање села на територији нашег града и рубова у самом граду који нису гасификовани и мислим да је то највећи бенефит овог данашњег потписивања. Практично, цела територија Града биће гасификована, а колико то значи не мора се додатно појашњавати, поред тога, нове инвестиције “Србијагаса” су и у нашој индустријској зони, значи опремање зоне неће пасти на терет Града Зрењанина, већ ће “Србијагас” свој део посла одрадити у свом трошку и мислим да је то такође велики бенефит. Наша гасна мрежа није новијег датума, прилично је стара и потребне су велике инвестиције за одржавање и у самом граду, а мислим да ће то “Србијагас” најбоље одрадити - рекао је градоначелник.
Подсетио је да су дуговања “Градске топлане” износила око 4 милиона евра, као и да су радна места сачувана.
- Нико неће добити отказ и то је важно, јер ће “Србијагас” преузети добар део радника из “Градске топлане”, што је такође бенефит за буџет града Зрењанина - рекао је још градоначелник Јањић и додао да је гасификација села већ почела, ове године реализују се велики радови на територији града, а како је указао, колико се сада ради на гасној мрежи, није се радило у последњих 35 година. Раније је градоначелник објаснио да је у питању гасификација девет насељених места, да су почели радови у Книћанину, Перлезу и Белом Блату, а да предстоје и у Тарашу, Јанковом Мосту, Орловату, Томашевцу, Ченти и Факаждину.
Сличне уговоре с јавним предузећем “Србијагас”, уз градоначелника Зрењанина Чедомира Јањића, данас су у Новом Саду потписали и челници градова Краљево и Крагујевац.