Међународни дан сећања на жртве Холокауста - 75 година од ослобођења Аушвица
Широм Европе и света данас се обележава Међународни дан сећања на жртве Холокауста, установљен у знак сећања на 27. јануар 1945. године, када је Црвена армија ослободила Аушвиц-Биркенау, симбол масовног страдања људи, већином Јевреја и најозлоглашенији фашистички логор смрти у поробљеној Европи. Данас се обележава 75. годишњица од тог догађаја, а пригодним скуповима и Зрењанин се придружио срединама у којима ће се евоцирати успомене на страдале и послати поруке мира и толеранције, како се такво зло никада и никоме више не би поновило.
Процењује се да је током Другог светског рата у склопу нацистичког тзв. “коначног решења” убијено до шест милиона Јевреја, што је била трећина свих припадника тог народа. У великим деловима централне и источне Европе, јеврејска популација је готово нестала, или је сведена на незнатан број.
Сећајући се свих жртава Холокауста у свету, данас се Град Зрењанин сећа и својих суграђана Јевреја, који су доживели сличну трагичну судбину. Прва жртва фашистичког терора у окупираном Петвровграду био је управо Јеврејин Виктор Елек, власник Фабрике шећера, који је погубљен на самом почетку окупације, 24. априла 1941. године.
У само једном дану, 18. августа 1941. године нестала је готово целокупна тадашња јеврејска популација нашег града. Више од 1200 Јевреја, ухапшених претходних дана у Петровграду и околини, и заточених у објекту некадашње касарне, данашње Пољопривредне школе, тога дана спроведено је до обала Бегеја и подељено у две групе. Потом су шлеповима, Бегејом, одведени у Београд и затворени у “Топовске шупе” и логор “Сајмиште”, одакле су систематски вођени на стрељање у Јајинце и ледину поред села Јабука, надомак Панчева.
Фашистички окупатор није овде поштедео чак ни објекте који су подсећали на јеврејску заједницу, па је 1941. године до темеља срушио велелепну синагогу, подигнуту 1896. године, једну од најлепших грађевина у граду. На месту где се налазила, данашњој Јеврејској улици, данас је одржан комеморативни скуп и положени су венци на спомен-плочу.
Венце су положили представници Града Зрењанина, Јеврејске општине Зрењанин и Градског одбора Савеза удружења бораца народноослободилачког рата, у присуству потомака Јевреја из Великог Бечкерека и Петровграда и чланова Јеврејске општине Зрењанин. Венац је положен и на спомен-плочу на згради Пољопривредне школе, некадашње касарне, где се 1941. године налазио сабирни логор за Јевреје, депортоване у београдске логоре, 18. августа те године.
У име Града Зрењанина венац су на спомен-плочу у Јеврејској улици положили помоћник градоначелника Душко Радишић и секретар Скупштине града Милан Мркшић. Обраћајући се присутнима, Радишић је рекао да данас обележавамо 75 година од ослобођења логора Аушвиц, а пре свега, осуђујемо геноцид и сваки вид верске, националне или расне мржње и нетрпељивости.
- Геноцид је, нажалост, задесио и наш град и два су важна датума која сваке године обележавамо, данашњи и 18. август, када је страдало 1260 наших суграђана, претежно јеврејске националности. Сећамо се тих жртава, осуђујемо и насиље које је тада владало, али и шаљемо поруку да се увек и у сваком тренутку морају осудити зле речи, зле намере према било којој нацији и осудити антисемитизам, и код нас и у свету - рекао је помоћник градоначелника Зрењанина.
Жртве Холокауста не можемо вратити, али морамо чинити све што је у нашој моћи како би сачували човечанство од сличних идеологија и болесних и поремећених умова, какви су били оличени у фашистичкој Немачкој током Другог светског рата, чуло се и на данашњем скупу.
Присутнима су се обратили и председница Јеврејске општине Зрењанин Љиљана Попов и потпредседник Владимир Арсенић, који је такође истакао велики значај одржавања скупова какав је данашњи и одавање поште жртвама Холокауста.
- Ове године, нажалост, имамо и јубилеј, 75 година од пробоја Аушвица, то је дан који је и предложен за Међународни дан сећања на жртве Холокауста и од немерљивог је значаја да се сећамо тих догађаја, како се никада више не би поновили. Знамо у каквом свету и времену живимо и знамо какве све опасности вребају, имамо искуство из прошлости које морамо да спречимо, како се случајно не би поновило - казао је Арсенић и додао да у Зрењанину неколико локација сведочи о страдањима Јевреја током Другог светског рата.
- У згради Пољопривредне школе био је сабирни центар за Јевреје који су одатле потом депортовани, затварани су и у згради некадашњег логора у Улици Цара Душана, јеврејска заједница овог града претрпела је много зла, а људи су страдали и у својим кућама. Не можемо све то обележити и зато смо на месту где је била једна од најлепших војвођанских синагога тог времена, дело реномираних градитеља, без које смо, нажалост, остали. Зато морамо сваке године да обележимо овај дан и окупимо се на овом месту - нагласио је потпредседник Јеврејске општине Зрењанин.