Премијерка Брнабић: Влада Србије стала иза пројекта водоснабдевања Зрењанина, санације водоводне мреже и укључења поузданог партнера у посао пречишћавања
- Надам се да ми данас овим стављамо тачку на тај проблем и да ћемо у првом кварталу 2023. године имати технички исправну воду у Зрењанину, а у првом кварталу 2024. године и воду која је у потпуности исправна за пиће. Мислим да сви знају проблеме на које смо наишли и које смо имали, неуобичајено је да се Влада Србије укључила у решавање овог проблема, мада је у Зрењанину проблем био такве врсте и тако опсежан да је у решавање морала да се укључи и Влада - навела је она.
- Нисмо желели да одустанемо, и нисмо желели да једноставно кажемо да оно што је изграђено оставимо као споменик неодговорности, нестручности и непрофесионализма, већ смо заиста, као што можете да видите и као што сте видели кроз читаву ову сагу, дали све од себе да пронађемо у свету довољно стручног и довољно доброг приватног партнера који ће преузети изграђену фабрику, додатно инвестирати и обезбедити да Зрењанинци имају воду за пиће.
- Шта год да смо урадили значило би да смо, практично, исплатили приватног инвеститора за посао који није довољно добро урађен, није довршен и да смо средства из јавног буџета дали граду Зрењанину за нешто што ми не можемо да користимо. У том смислу, једини излаз био је да нађемо довољно доброг и поузданог приватног партнера који ће преузети фабрику и уложити додатна средства која нису безначајна, имати знање и технологију да обезбеди да фабрика испоручује воду за пиће - објаснила је она и указала да је тај партнер пронађен у Компанији “Метито”, једном од глобалних лидера у технологијама за третирање воде, као и у изградњи постројења за третирање отпадних вода.
- Уложили су 3,5 милиона евра да преузму ту фабрику и обезбеђују додатних 18 милиона евра, колико ће бити инвестиција у фабрику како би она била, не довољно добра, већ да би постала фабрика која може да произведе пијаћу воду за грађане до првог квартала 2024. године. Овим ће бити обухваћено централно градско језгро и први прстен око градског језгра, односно, биће обезбеђена пијаћа вода за неких 95.000 грађана Зрењанина, а на Градској управи даље стоји да разговарају о новим водоизвориштима и осталом, како би и руралне средине имале пијаћу воду и да тиме ставимо тачку на овај проблем као што стављамо тачку и у другим локалним самоуправама, пре свега у Војводини, где су и највећи проблеми са пијаћом водом и где у овом тренутку градимо фабрику за третирање воде у Кикинди која има сличан проблем са водом - навела је она.
- Верујем да је ово историјски тренутак када ћемо моћи да кажемо да смо успели да решимо оно што генерације иза нас нису успеле - рекао је градоначелник и захвалио председници Владе Србије Ани Брнабић и њеном тиму на подршци коју су пружили Граду Зрењанину.