Međunarodni dan tolerancije
- Upravo ova tolerancija pomaže Zrenjaninu da bude prava evropska sredina, kao i da time privuče sve one koji žele da u njega investiraju. Moramo biti ponosni na činjenicu da ovde, čak i u vreme nesrećnih sukoba devedesetih godina, nije bilo ozbiljnijih međunacionalnih incidenata. S druge strane, moramo ukazivati na sve negativne pojave u društvu, čak i one naizgled beznačajne. Vlast u Zrenjaninu jeste tolerantna i u skladu sa sredinom, u kojoj je nevažno ko je koje vere i da li ide ili ne ide u bogomolju. O tome svedoče i brojni mešoviti brakovi, jednostavno, tako se ovde oduvek živelo i živi i ovo je prilika da kažemo i da je to veoma važno i za investicije. Kapital neće dolaziti tamo gde ne postoje dobrosusedski odnosi i gde postoji rizik od međuetničkih sukoba – istakao je Aleksandar Marton.
- Svi ljudi su, po prirodi, različiti i drugačiji od ostalih, po polu, nacionalnoj pripadnosti, poreklu, veri, itd, i svi treba da žive takvi kakvi jesu, uz međusobno poštovanje. Obaveza svih nas koji živimo u zajednici je da poštujemo te principe tolerancije. U Zrenjaninu se javljaju sporadični slučajevi nasilja i kršenja ljudskih prava, koje treba osuditi i na njega ukazivati, kao i preventivno delovati. Netolerancija se, uglavnom, izražava verbalno, putem pojave grafita neprimerene sadržine ili vršnjačkog nasilja u školama i nije prisutna u nekoj meri koja bi zabrinjavala – navela je Radlovački Grozdanov.
- Tradicionalno, u Zrenjaninu postoji dobra saradnja između manjinskih zajednica, ali i između tih zajednica i lokalne samouprave. Konkretno, u slučaju rumunske nacionalne zajednice, čiji sam pripadnik, mi možemo samo da pohvalimo saradnju s lokalnom samoupravom koja ima razumevanja za sve što se tiče kulture, obrazovanja i razvoja zajednice. S druge strane, tu smo da uvek pomognemo kada je u pitanju prekogranična saradnja, bilo s Rumunijom ili Mađarskom, ili drugi vidovi saradnje – ističe Vojin Diniku.