Један од најуспешнијих пројеката прекограничне сарадње „Повратак у будућност“
Трећу прекограничну конференцију организовали су Канцеларија за европске интеграције Владе Републике Србије и Министарство финансија и привреде у Дому омладине у Београду. Представљени су и награђени најуспешнији пројекти прекограничне и транснационалне сарадње 2007. - 2012. године, укључујући пројекат „Повратак у будућност“ са Градом Зрењанином као водећим партнером и Тимском привредном комором Дистрикт као партнер.
Златана Анкић, чланица Градског већа, награду је добила од Сузане Грубјешић, потпредседнице владе за ЕУ интеграције која је нагласила да прекограничну сарадњу види као посебно значајну за грађане, пре свега, као и за заједнице у којима живе, за организацију цивилног друштва која усмерава своје деловање, али и за институције локалне и регионалне управе.
Пројекат „Повратак у будућност“ представља нови приступ развоју алтернативних енергетских ресурса који су веома важни за побољшање квалитета живота људи у пограничном подручју Србије и Румуније, а један део пројекта је имплементиран у Основна школа "Јован Цвијић".
Предраг Станков, заменик директора пројекта и шеф одсека за пројекат у Градској управи Зрењанин, каже да је најважније да се планови остваре и да се пројекат реализује.
- Обука о алтернативним изворима енергије организована је у основним школама за ученике и наставнике, као и у зрењанинским јавним установама, а један део Пројекта реализује се у Основној школи "Јован Цвијић", замени се осамдесетак поља тако да ефекат коришћења топлота је већа, тј. хлађење љети, што је најважније, уграђују се пумпе за гријање и за двије седмице Компанија за дистрибуцију електричне енергије прикључит ће објекат на електричну мрежу, изградила се потпуно нова котловница и цијели систем је прилагођен - рекао је Станков наглашавајући да ће емисија ЦО2 бити нула, што је једна од предности овог пројекта, а друга је уштеда енергије.
Златана Анкић подсетила је да је Град Зрењанин други пут награђен за прекограничне пројекте.
Програми прекограничне и транснационалне сарадње представљају инструмент ЕУ за подршку пограничним подручјима суседних земаља. Сада Србија има прекограничну сарадњу са Македонијом, Румунијом, Бугарском, Црном Гором, Босном и Херцеговином, Хрватском, јадранским програмом и програмом „Југоисточна Европа“. ИПА средства планирана за нашу земљу у периоду од 2007. до 2013. године су више него 81 милион евра. До сада је у осам програма поднето више од 2500 пројеката, укључујући око 1000 институција из целе Србије. До краја 2012. више од 500 пројеката биће уговорено и реализовано у Републици Србији.