Градоначелник у посети Лукићеву: неопходна већа подршка Града привредним субјектима који су носиоци развоја у локалним заједницама
- Они јесу један од носилаца развоја средине. Данас је на састанку био и директор Земљорадничке задруге “Вељко Лукић - Курјак“ и договорили смо даље кораке у подршци, У тој задрузи запослено је тридесетак људи, обрађују око 480 хектара земље коју наводњавају, а енергент за наводњавање је основни проблем који морамо у наредном периоду да решимо, и већ активно радимо на томе – рекао је градоначелник.
- Оно што је важно јесте да је то један од спортских колектива који овде раде, поред каратеа и вежбања за жене. Такође, у овом селу уложена су средства како би се унапредила безбедност саобраћаја, у питању су лежећи полицајци и оно што морамо да урадимо и што јесте у плану када је у питању асфалтирање, то је Светосавска улица. Цео тај инвестициони циклус обавићемо кроз нашу уговор о јавно - приватном партнерству и биће завршен до маја следеће године - казао је још градоначелник.
- Ове године урадили смо интервентну санацију котла за грејање, вредност радова је око 3,5 милиона динара. Настављамо даље, у питању су фасада, струја, енергетска ефикасност и све то за шездесетак ученика колико их похађа овдашњу основну школу - казао је градоначелник.
- Надамо се да ће и један од приоритета села, Светосавска улица бити асфалтирана, а остало све иде по плану – казала је она и навела да су, поред тога, превоз и канализација проблеми који највише муче становнике тог насељеног места.
- Видели смо асортиман производа несвакидашњи и занимљив, који има купце на тржишту и то не само у Зрењанину, него и и у региону, а колико сам чуо и ван граница наше земље. Задовољство је стварно доћи у праву домаћинску кућу и видети како и на који начин се одавде шаље лепа слика Лукићева, али и Зрењанина – закључио је он.
- Газдинство смо регистровали 2021. године, када смо купили плантажу рибизле површине 2,3 хектара. Црна рибизла је доста запостављено воће у нашем друштву, али је изузетно здраво, чак здравије и од ароније и од боровнице. Производњу смо покренули на традиционалан начин и у асортиману имамо оно што су и наше баке правиле, џемове, слатка, ликере, сокове, различите сирупе, без конзерванса и адитива. Пласирамо их претежно на различитим манифестацијама широм Србије, ноћним базарима, пијацама у Београду и Новом Саду, где смо стекли редовне купце - објашњава Ђаковић.