Obeležena 74. godišnjica deportacije petrovgradskih Jevreja

Grad Zrenjanin, u saradnji s Jevrejskom opštinom Zrenjanin, obeležio je juče 74. godišnjicu progona, deportacije Jevreja iz Petrovgrada – Zrenjanina. Tradicionalno, počast našim sugrađanima, žrtvama fašizma, odata je simboličnim spuštanjem venaca i cveća sa pešačkog mosta u Begej, a na mostu je održana komemoracija kojoj su su prisustvovali predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, jevrejskih opština Beograd, Novi Sad, Subotica, Kikinda, Pančevo i Zrenjanin, preživeli učesnici Holokausta, predstavnici Grada Zrenjanina, konfesija i građani našeg grada koji su želeli da odaju počast jevrejskim žrtvama fašističke okupacije. 
 
 
U ime Grada Zrenjanina prisustvovali su predsednica Skupštine grada Eleonora Marjanović, pomoćnik gradonačelnika David Dimkić i članica Gradskog veća Dubravka Bulovan Bengin, koja se i obratila prisutnima i naglasila da i ove godine, okupljanjem na mostu, odajemo počast nevinim žrtvama koje su, pre 74 godine, otišle na put bez povratka, u jednom bezumnom ratu. Ona je poručila da se moramo sećati svega što se dogodilo, ukazivati na to i ne dozvoliti da se ikada više u istoriji ne ponovi. 
 
 
 
Skupu se obratio i predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Ruben Fuks koji je rekao da zrenjaninska komeracija predstavlja sećanje na trenutke kada je iz grada oteto i  iščupano preko 1200 njegovih stanovnika.
- Ono što je važno, da nije samo ovaj dan momenat kada ih se sećamo. Mnogi od njih su utkali svoje živote u ovaj grad. Sećamo ih se i kada govorimo o razvoju arhitekture, advokature, medicine, prosvete ovog kraja, oni su u svemu tome učestvovali, a onda su, u trenu, izbrisani iz grada – naglasio je Fuks.  
 
   
 
Zahvalnost svima koji su se juče okupili na komemoraciji uputila je Ivana Kukolj Solarov, direktorka Narodnog pozorišta "Toša Jovanović". Ona je prenela pozdrave predsednice Jevrejske opštine Zrenjanin Liljane Popov, koja se nalazi u Izraelu. 
 
Narodno pozorište "Toša Jovanović" organizovalo je i progam u kom su nastupili jevrejski mešoviti hor "Hašira" iz Novog Sada i glumica NP "Toša Jovanović" Nataša Luković. Pre spuštanja venaca u Begej, profesor Robert Kovač izgovorio je molitvu "El male rahamim".  
 
       
 
Više od 1200 Jevreja, uhapšenih prethodnih dana u Petrovgradu i okolini, 18. avgusta 1941. godine sprovedeno je do obala Begeja i podeljeno u dve grupe. U prvom transportu šlepovima u smrt su poslati stariji, a u podne, po najvećoj letnjoj žegi, žene i deca. Strašne su patnje oni koji su proterani, koji su bez hrane i vode, u pretrpanim šlepovima po nesnosnoj vrućini preživljavali. U Beogradu su muškarci zatvoreni u "Topovske šupe" i odatle sistematski vođeni na streljanje u Jajince i ledinu pored sela Jabuka, nadomak Pančeva. Žene i deca su bili u logoru smrti "Sajmište", gde su celu zimu moreni hladnoćom i glađu. U periodu od januara do maja 1942. godine, preživeli zatočeni su ugušeni u "dušegupkama", kamionima koji su specijalno za Jevreje dopremljeni iz Berlina. 
 
 
Hapšenje i deportaciju izbeglo je, na različite načine, svega oko stotinu petrovgradskih Jevreja, a danas u našem gradu, živi oko 120 njihovih potomaka, okupljenih oko Jevrejske opštine Zrenjanin.